Sklep z częściami zawieszenia

Czy sprężyny zawieszenia ulegają uszkodzeniom?

Trudno byłoby wskazać jakiekolwiek części samochodowe prostsze w budowie niż sprężyny zawieszenia. Standardowa sprężyna składa się z jednego elementu, którym jest zwinięty drut. Wydawać by się mogło, że w sprężynie po prostu nie ma co się zepsuć. Okazuje się jednak, że tak jak w przypadku innych części samochodowych, sprężyny również należy wymieniać, gdyż ulegają uszkodzeniom. Jakich problemów ze sprężynami mogą się spodziewać posiadacze Fiatów? Jak reagować, gdy sprężyna nie działa całkowicie prawidłowo?

Uszkodzenie sprężyny – na czym polega?

W tym miejscu warto od razu zaznaczyć, że zwykle sprężyna działa w pełni prawidłowo nawet przez kilkaset tysięcy kilometrów jazdy. Niemniej jednak czasami o wiele szybciej ulega ona uszkodzeniom. Najpoważniejszy problem stanowi z pewnością pęknięcie sprężyny. Może do niego dojść wskutek nadmiernego obciążenia, będącego efektem choćby regularnej jazdy po wybojach przeładowanym samochodem. Zwykle zanim sprężyna pęknie, dochodzi do jej przetarcia, które jest znakiem ostrzegawczym. Należy również zauważyć, że pęknięcie najczęściej dotyczy tylko jednego, często górnego zwoju, przez co nie powoduje całkowitej niesprawności sprężyny. Zwykle działa ona mniej efektywnie, jednak wystarczająco, aby bezpiecznie dojechać do warsztatu.

Sklep z częściami zawieszenia

Kolejnym problemem dotyczącym sprężyn jest korozja. Niestety, rdza to zmora każdego elementu metalowego. Sprężyna jest szczególnie narażona, ze względu na miejsce, w którym jest zamontowana. Rzecz w tym, iż jest ona narażona na bezpośredni kontakt z błotem i wodą, co przyspiesza proces korozji. Należy jednak zauważyć, że dzisiaj sprężyny na etapie produkcji są zabezpieczane przed rdzewieniem. Niestety w przypadku niskiej jakości sprężyn zabezpieczenie jest zbyt słabe.

Ponadto, sprężyna może po prostu ulec zużyciu. Intensywna praca sprężyny może doprowadzić do jej rozciągnięcia, a w efekcie utraty sprężystości. Jak już jednak wspomniano, sprężyny zawieszenia przeważnie pracują sprawnie przez wiele lat. Oznacza to, że do ich zużycia dochodzi w momencie, gdy samochód ma już naprawdę duży przebieg.

Zakup sprężyn zawieszenia

Wymieniając sprężyny zawieszenia, należy pamiętać, iż zawsze trzeba dokonać wymiany elementów po obu stronach osi. Rzecz w tym, iż używana sprężyna nigdy nie pracuje w 100% tak sprawnie, jak nowa. Ten brak równowagi w pracy sprężyn jest natomiast mocno odczuwany przez kierowcę. Ponadto, należy wybrać odpowiedni sklep z częściami do zawieszenia, w którym dokonamy zakupu. Sklep z częściami zawieszenia powinien posiadać szeroki wybór sprężyn zawieszenia do Fiata, abyśmy mogli wybrać element najlepiej dopasowany do naszego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *