alkomat

Jak poprawnie korzystać z alkomatu?

Alkomaty dzięki swojej niskiej cenie stają się coraz bardziej popularne. Jest to wyjątkowo przydatne akcesorium zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd ze znajomymi i zamierzamy dobrze się bawić. Alkomat może uratować nas przed popełnieniem poważnego wykroczenia lub przestępstwa. Mimo, że jest to dość proste urządzenie, to powinniśmy zachować odpowiednie procedury podczas jego użytkowania.

Sprzedaż alkomatów

Co zrobić, by wynik był prawidłowy?

Na początku dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy model alkomatu ma własne procedury, do których musimy się stosować. Znajdziemy tam również wszystkie szczegóły dotyczące serwisowania oraz kalibracji urządzenia.

Żaden alkomat nie dokona dokładnego pomiaru, jeśli przestaliśmy spożywać alkohol krócej, niż minimum 10 minut przed badaniem. W takim wypadku pomiar będzie zafałszowany albo wyświetlony zostanie błąd. Możemy w ten sposób również doprowadzić do szybkiego rozkalibrowania się naszego urządzenia.

Alkomaty i ich czujniki są bardzo wrażliwe na warunki w jakich pracują lub w których są przechowywane. Dotyczy to głównie skrajnych temperatur. Recepta na to jest bardzo prosta – nie zostawiajmy naszego alkomatu w samochodzie ponieważ może on ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Jeśli zasilanie w naszym alkomacie jest już za słabe, zainwestuj w dobrej jakości baterie alkaliczne. Użytkownicy często zastępują je akumulatorkami, które dysponują znacznie mniejszym napięciem, co może prowadzić do zafałszowania wyniku pomiaru.

Spożywanie posiłków i palenie papierosów są naturalnymi wrogami dobrego pomiaru naszej trzeźwości. Jeśli dopiero zjadłeś coś lub wypaliłeś papierosa, to koniecznie przepłucz usta wodą i poczekaj około 15 minut zanim podejdziesz do badania. Tytoń, mięta oraz inne substancje tego typu mogą mieć znaczny wpływ na jakość pomiarów, a co za tym idzie wynik naszego badania.

Regularna kalibracja kluczem do prawidłowych pomiarów. Zawsze pamiętajmy, by nasze urządzenie poddawać temu zabiegowi zgodnie z zaleceniami producenta i wykorzystując do tego celu autoryzowane serwisy lub sklepy danej marki. Nieprawidłowa kalibracja może powodować nie tylko błędne wskazania, ale również trwałe uszkodzenie alkomatu.

Nawet jeśli zachowamy wszystkie te procedury i będziemy dbać o prawidłowe działanie naszego alkomatu to nie traktujmy go jako wyroczni. Każde urządzenie może ulec uszkodzeniu, więc nawet jeśli posiadamy najwyższej jakości alkomat to najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeśli uważamy, że alkohol nadal może znajdować się w naszym organizmie lub mamy wątpliwości co do wskazań alkomatu udajmy się na najbliższą Komendę Policji i powtórzmy badanie wykorzystując do tego w pełni profesjonalny sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *