Przeglad klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji, na czym polega, ile kosztuje

Układ klimatyzacji w samochodzie dba o nasz komfort podczas letnich wypraw oraz największych upałów. Teraz już mało kto wyobraża sobie dalszy wyjazd, lub nawet stanie w korku w centrum miasta bez ochłody jaką daje sprawna klimatyzacja. Skoro więc klimatyzacja dba o kierowcę, to kierowca powinien równie starannie zadbać o stan klimatyzacji. Do tego potrzebne są regularne przeglądy oraz serwisowanie tego przydatnego układu.

Dlaczego należy dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja, a dokładnie jej działanie ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. Kierowca, który podróżuje w komfortowych warunkach jest znacznie bardziej wypoczęty niż kierowca, który musi walczyć z trudnymi warunkami. Przekłada się to oczywiście na komfort jazdy i koncentrację kierującego. O klimatyzację warto zadbać również ze względu na nasze zdrowie. Układ, który nie jest regularnie odgrzybiany i czyszczony może negatywnie wpływać na stan naszych górnych dróg oddechowych powodując częste infekcje gardła czy zatok.

Regularne dbanie o klimatyzację pozwoli nam uniknąć również dodatkowych kosztów związanych z usuwaniem usterek. Naprawa poszczególnych elementów układu klimatyzacji nie należy do najtańszych, więc tym bardziej zadbajmy o jej stan zanim dojdzie do awarii.

Serwis klimatyzacji

Na czym polega przegląd i serwis klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji samochodowej do bardzo prosty proces. Trwa on przeważnie około godziny i obejmuje takie działania jak kontrolę sprawności sprężarki klimatyzacji, skuteczności chłodzenia, badania szczelności układu, a także sprawdzeniu poziomu czynnika i jego ewentualnego uzupełnienia. Wliczane jest w to także ozonowanie układu, które ma na celu dezynfekcję przewodów, którymi doprowadzane jest schłodzone powietrze do kabiny pojazdu.

Serwis klimatyzacji samochodowej to ogół działań związanych z naprawą usterek, które dotykają układu oraz jego osprzętu. Czyszczenie klimatyzacji samochodowej to tak jak wcześniej wspominaliśmy element procesu przeglądu układu, jednak w niektórych przypadkach możemy go uznać za czynność serwisową.

Czyszczenie i ozonowanie klimatyzacji – dlaczego jest tak ważne?

Dzięki czyszczeniu układu klimatyzacji w samochodzie unikniemy powstawania różnego rodzaju grzybów czy pleśni, które mogą pojawić się w wyniku panującej w układzie wilgoci. Wilgoć ta wynika ze znacznej różnicy temperatur podczas działania układu i może powodować powstawanie nie tylko przykrego zapachu, ale również niebezpiecznych dla naszego zdrowia grzybów.

Dzięki odpowiedniemu dbaniu o stan układu klimatyzacji w naszym samochodzie nie tylko unikniemy ewentualnych awarii, ale również chorób naszego układu oddechowego.

2 odpowiedzi na “Przegląd klimatyzacji, na czym polega, ile kosztuje

  1. Exelcar says:

    Klimatyzacja jest bardzo przydatna podczas upałów ale warto pamiętać żeby uruchomić ją z 2-3 razy na miesiąc nawet zimą, aby sprężarka wytrzymała dłuższy okres czasu. Warto również raz czy dwa razy do roku kupić preparat odświeżający i wpuścić do obiegu odwdzięczy się nam to brakiem zagrzybionej klimy i przyjemnym zapachem. Bardzo przyjemny artykuł zawierający konkretne informacje 😉
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *