Fiat Palio Weekend

Fiat Palio to samochód włoskiego koncernu produkowany w ramach słynnego Projektu 178, który zakładał stworzenie niemal identycznych samochodów o innych nazwach i innych wersjach nadwoziowych. W Polsce zdecydowanie najpopularniejszym autem z całego projektu był Fiat Palio Weekend.

Fiat Palio Weekend

Fiat Palio WeekendPierwsza generacja Fiata Palio zadebiutowała w 1996 roku, a rok później na rynek wprowadzono wersję kombi, która znana była jako Fiat Palio Weekend. Fiat Palio był pierwszą próbą stworzenia przez włoski koncern samochodu, który dostępny będzie na całym świecie pod innymi nazwami i w rozmaitych konfiguracjach nadwozia. We wczesnych latach produkcji auto tworzone było wyłącznie na rynku południowoamerykańskim, czyli w Brazylii oraz Argentynie. Od 1997 roku auto tworzone było w Polsce – w zakładach Fiata w Bielsku-Białej. Niedługo później rozpoczęto jego sprzedaż. Fiat Palio Weekend był jednym z dwóch aut rodziny (oprócz Sieny), które były sprzedawane na polskim rynku.

Fiat Palio Weekend swoimi gabarytami umożliwia wygodne podróżowanie czwórce dorosłych osób. Fotele są wygodne, a wysokość auta sprawia, że problemu nie powinny mieć osoby wysokie (gorzej z szerokością, auto jest dość wąskie). Sporym plusem są możliwości załadunkowe Fiata Palio Weekend. W wersji podstawowej przestrzeń bagażowa wynosi 460 litrów, a po złożeniu oparcia kanapy zwiększa się do 890 litrów. Natomiast maksymalna przestrzeń bagażowa wynosi 1540 litrów.

Jeśli mowa o wersjach silnikowych to auto oferowane było z czterema rodzajami jednostek napędowych – dwoma dieslami i dwoma silnikami benzynowymi. Zdecydowanie najpopularniejsze były silniki o pojemności 1242 cm3– 8-zaworowy (o mocy 75 KM) oraz 16-zaworowy (80 KM). Charakteryzowały się one wysoką kulturą pracy, niskim poziomem zużycia paliwa oraz równie niskim poziomem awaryjności. Niestety nigdy w Polsce nie doczekaliśmy się wysokoprężnego silnika Fiata Palio Weekend, która prawdopodobnie zwiększyłaby sprzedaż włoskiego samochodu. Świadczy o tym śladowa ilość diesli importowanych z Europy (głównie z Włoch) wraz z silnikiem 1.7 TD, które od czasu do czasu można spotkać także w Polsce.

Fiat Palio Weekend – opinie

Fiat Palio Weekend do tej pory stanowi łakomy kąsek na rynku samochodów używanych. Jeżeli ktokolwiek z Was jest zainteresowany kupnem takiego egzemplarza to warto przede wszystkim zwracać uwagę na modele produkowane po roku 1998, które wystrzegają się „chorób wieku dziecięcego”. Bardzo często w Polsce spotykane są Palio Weekend wraz z zainstalowanymi instalacjami gazowymi. Z pewnością jest to ciekawa propozycja dla osób poszukujących taniego i funkcjonalnego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *