W 133 dni dookoła świata!

Zaledwie 133 dni potrzebował kierowca Fiata Tipo, który w tym czasie przebył dystans rzędu 41 tys. kilometrów, co stanowi równowartość równika ziemskiego. Kto prowadził Fiata Tipo i ile krajów udało się w tym czasie pokonać? Odpowiedź na m.in. te pytania w poniższym artykule.

Nowy Fiatem Tipo podróżował Okan Altan – dziennikarz motoryzacyjny z Turcji. Altan za cel postawił sobie przebycie równowartości długości równika ziemskiego, która wynosi 41 tys. kilometrów. Wybór samochodu, który wybrał do tej długiej podróży wydawać się może nietypowy, jednak jak się później okazało, nowy Fiat Tipo doskonale się sprawdził. Dziennikarz w czasie 133 dni pokonał wspomniane 41 tys. kilometrów, przebywając w tym czasie łącznie w 22 krajach oraz 122 miastach.

Podróż rozpoczęła się dokładnie 13 sierpnia 2016 roku w miejscowości Bursa (Turcja), gdzie są zakłady produkcyjne Fiata. W pierwszej fazie produkcji, Fiat Tipo znalazł się w Bułgarii, Grecji, Ukrainie, Rumunii, a następnie w Rosji. Stamtąd, Altan udał się szlakiem niezwykle znanej na całym świecie kolei transsyberyjskiej, a cała podróż do Japonii trwała aż 8 dni.

Z Japonii auto zostało promem przetransportowane do Meksyku, gdzie w tym czasie pokonało łącznie 6000 kilometrów, a podróż ta trwała aż 55 dni. Z Meksyku kolejnym statkiem na wyspy Wielkiej Brytanii, gdzie Fiat Tipo, który w międzyczasie nie był naprawiany, rozpoczął kontynuację podróży. Tym razem, włoskie auto pokonało kolejne 14 krajów, w tym Holandię, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Austrię oraz Włochy, gdzie zakończyła się podróż samochodu. Fiat Tipo w czasie 133 dni pokonał 41 tys. kilometrów i nie doznał żadnej, poważniejszej usterki, niezależnie od warunków drogowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *