6 lat dominacji Fiata

Włoski koncern po raz szósty z rzędu został nagrodzony za najniższy, średni poziom emisji dwutlenku węgla produkowanych samochodów.

Fiat Panda TwinAirW 2012 roku samochody Fiata uzyskały średnią emisję wynoszącą 119,8g/km. Wyniki zostały oficjalnie potwierdzone przez firmę badawczo-konsultingową JATO Dynamics zajmującą się branżą motoryzacyjną.

Z wyników na przestrzeni ostatnich sześciu lat wynika, że włoskiemu producentowi samochodów emisję dwutlenku węgla udało się obniżyć o 13% – ze 137,3g/km w 2006 roku do 119,8g/km w roku 2012. Zeszłoroczny rezultat jest o aż 10,2g/km niższy niż przyjęte przez Unię Europejską normy na 2015 rok, które zabraniają tworzenie nowych samochodów z poziomem emisji spalin przekraczającym 130g/km.

Tak dobry wynik uzyskany przez samochody Fiata z pewnością nie byłby możliwy bez wprowadzenia nowego silnika 0.9 TwinAir Turbo Natural Power o mocy 80 KM. Silnik ten można znaleźć między innymi pod maską nowego Fiata Pandy, którego emisja spalin wynosi 86g/km. Silnik ten oprócz tradycyjnego zasilania benzyną może być napędzany za pomocą metanu.

Włoski koncern nieustannie inwestuje w system eco:Drive zachęcający do oszczędnego stylu jazdy. W ubiegłym roku na smartfony można było pobrać aplikację eco:Drive, która na bieżąco analizowała parametry jazdy. Obecnie ilość użytkowników eco:Drive wynosi około 90 tysięcy kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *