„Nowy” Fiat Viaggio

Coraz częściej producenci stosują tzw. badge engineering, a więc modele bliźniacze. Nikogo nie dziwi więc informacja, że Dodge Dart będzie w Chinach sprzedawany jako Fiat Viaggio, a analizując całą sytuację możemy wpaść na kilka ciekawych spostrzeżeń.

Dodge Dart/Fiat Viaggio to kompaktowy sedan, który swoją premierę będzie miał w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Mimo wyglądu, auto jest bardzo przestronne, o czym może świadczyć fakt, że jest większy niż niektóre modele z segmentu D (Viaggio należy do segmentu C).

Charakterystycznymi cechami auta to przede wszystkim atrakcyjny, agresywny wygląd i mocne jednostki napędowe – atrybuty, dzięki którym samochód powinien spodobać się Amerykanom. Fiat jest zdania, że trafi on w gust chińskich klientów i właśnie w tym kraju model ten będzie oferowany jako Fiat Viaggio. Samochód ma posiadać pod maską lokalnie produkowane, fiatowskie silniki o pojemności 1,4 litra, w wersjach wolnossących lub z turbiną. Fiat Viaggio to model, przy produkcji którego uczestniczyć ma Guangzhou Automobile Group, co ma zapewnić roczną produkcję 140 000 egzemplarzy rocznie, by osiągnąć pułap 250 000.

Zmiany nie ominą też Europy. Na Starym Kontynencie powstać ma pięciodrzwiowa wersja samochodu, który zastąpi popularny model Bravo. Ciekawe jest to, że samochód który rozpoczynał swoją obecność na rynku jako Fiat Bravo, wkrótce stał się Alfą Romeo Giuliettą, a następnie Dodgem Dartem i Fiatem Viaggio, a teraz ponownie ma być Fiatem Bravo. Jak to więc mówi popularne przysłowie – koło się zamyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *