100 lat polskiego Fiata

100 lat polskiego Fiata

Włoska marka Fiat, to dla wielu Polaków synonim sentymentu. Choćby dlatego, że lata temu słynny “Maluch,” czyli Fiat 126p, dla wielu był spełnieniem marzeń i znakiem dobrobytu oraz luksusu. Co ciekawe, w tym roku obchodzimy setną rocznicę powstania spółki akcyjnej Polski Fiat. Drugiego lutego 1920 roku podpisana została umowa, na mocy której wcześniej wspomniana spółka zaczęła funkcjonować. Jednak już przed powstaniem Polskiego Fiata, samochody marki Fiat pojawiały się na polskich drogach. Można je było zaobserwować w naszym kraju już od 1906 roku.

Najpopularniejsze polskie Fiaty

Pierwsze samochody, powstające na mocy umowy licencyjnej (podpisanej 1931 roku), cieszyły się ogromną popularnością. Były to Polskie Fiaty 508 (“Junaki”) i Polskie Fiaty 518 (“Mazury”). Niestety, współpraca została przerwana z powodu Drugiej Wojny Światowej. Wznowiono ją dopiero w 1965 roku. Wówczas pojawił się Fiat 125p oraz słynny Fiat 126p (“Maluch”). Następnie, w 1991 roku, pojawił się nowy, kultowy model – Cinquecento.

Kolejnymi modelami, które cieszyły się popularnością, były: Seicento, Fiat Panda, Fiat 500, Fiat Punto, Fiat Bravo, a także Fiat Ducato i Fiat Uno. Przez ostatnie 48 lat, fabryki w Bielsku-Białej i w Tychach wyprodukowały przeszło 12 milionów samochodów (w tym ponad 2 miliony Fiatów 500).

Troska o auto i własne bezpieczeństwo

Z okazji stuletniej obecności marki Fiat w Polsce, warto przyjrzeć się swoim samochodom. Może nasze auto wymaga jakiejś naprawy? Pamiętajmy, że aby utrzymać swój pojazd w dobrym stanie i cieszyć się nim przez długie lata, należy o niego dbać. Dokonujmy regularnych przeglądów, korzystajmy z myjni i nie lekceważmy drobnych, niepokojących sygnałów, które mogą być wstępem do poważniejszych awarii. Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem – możliwie szybko starajmy się go rozwiązać. Części do Fiata, można zamówić bezpośrednio u mechanika lub kupić je na własną rękę. W przypadku tego drugiego rozwiązania, mamy szansę nieco zaoszczędzić. Należy jednak być uważnym – szukając części do fiata, musimy być świadomi, jaką dokładnie wersję samochodu posiadamy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć praktycznych informacji dotyczących aut, zapraszamy na stronę: rynekczesci.com

Na koniec chcemy również przypomnieć o konieczności bycia uważnym i odpowiedzialnym kierowcą. Szczególnie istotną kwestią jest prowadzenie pojazdu w stanie trzeźwości. Zachęcamy do zakupu własnego alkomatu i świadomego siadania za kierownicą. W wyborze najlepszego produktu, z pewnością pomoże ci przeczytanie tego artykułu – https://rynekczesci.com/alkomaty-do-uzytku-prywatnego-jak-wybrac-najlepszy/

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *