Fiat Grande Punto

Fiat Grande Punto – samochód produkowany przez włoski koncern FIAT od 2005 do 2012 roku. Został zaprezentowany w celu podkreślenia większych gabarytów w porównaniu do tradycyjnego Fiata Punto.

Fiat Grande Punto (2005 – 2012)

Model Grande Punto po raz pierwszy ujrzał światło dzienne podczas Targów Motoryzacyjnych w Turynie w 2005 roku. Płyta podłogowa auta jest identyczna jak w przypadku Opla Corsy – stąd podobne gabaryty obu samochodów. Grande Punto zostało zaprojektowane poprzez Italdesign – Giugiaro przy współpracy z Centro Stile Fiat. Samochód ten nawiązuje swoją stylistyką do historii włoskiej motoryzacji. Mają o tym świadczyć m.in. przednie reflektory, które są podobne do tych, stosowanych w Maserati oraz tylne światła – podobne do poprzednich generacji popularnej „kropki”. Auto zyskało sympatię głównie kierowców w Europie Zachodniej.

Fiat Grande Punto otrzymał wiele prestiżowych tytułów, jak np. „Złota kierownica 2005”, „Samochód Europy 2006” we Włoszech oraz „Samochód miejski roku 2005” we Francji. Ponadto tytuł Silnika Roku 2005 otrzymała jednostka napędowa 1.3 JTD Multijet, która produkowana była w polskich zakładach Fiata w Bielsku-Białej. Od 2007 roku Grande Punto dostępne jest także w odmianie nadwozia typu sedan – pod nazwą Fiat Linea.

Kupując Fiata Grande Punto kierowcy mają do wyboru bogatą paletę silników zawierającą aż 12 propozycji. Dobrym wyborem wydaje się być silnik benzynowy o pojemności 1.4 litra i mocy 95 KM. Jest on dynamiczny, ale niestety mocniejsze naciśnięcie pedału gazu może znacznie odbić się na poziomie spalania. Z kolei miłośnicy silników wysokoprężnych powinni zainteresować się jednostką napędową oznaczoną jako MultiJet o pojemności 1.3 litra i mocy 90 KM. Jest to o wiele lepsza propozycja aniżeli podobny silnik, o tej samej pojemności, ale niższej mocy o 15 KM, który nie dość, że ma sporą turbodziurę to dodatkowo potrafi „odwdzięczyć się” wyższym poziomem spalania.

Fiat Grande Punto – opinie

Fiat Grande Punto to bardzo dobra propozycja dla miłośników włoskich samochodów. Model ten cieszy się sporą popularnością wśród klientów rynku wtórnego, a po bardziej szczegółowych oględzinach nie powinno się mieć problemu ze znalezieniem egzemplarza utrzymanego w bardzo dobrym stanie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się egzemplarze wyposażone w benzynowy silnik o pojemności 1.4 litra i mocy 95 KM, który jest dynamiczny przy jednoczesnym zachowaniu przyzwoitych poziomów spalania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *